Najmłodsze, najjaśniejsze gwiazdy esportu

Najmłodsze, najjaśniejsze gwiazdy esportu

Za nami IEM Katowice 2024 czyli najważniejszy esportowy turniej odbywający się w Polsce i jeden z 5 najważniejszych na świecie. “Polskie święto esportu” to przede wszystkim mistrzostwa w grze Counter-Strike2. Finały odbywające się w Katowickim spodku to rywalizacja między innymi o wielki puchar i milion dolarów. W finałowych starciach spotkało się 6 najmocniejszych drużyn z 24 biorących udział w całym turnieju. Wśród pięcioosobowych drużyn złożonych z najlepszych zawodników świata możemy patrzeć na każdego z nich i oczekiwać spektakularnych zagrań, jednak wszystkie drużyny mają swoje gwiazdy. 

I to tym gwiazdom chcielibyśmy przyjrzeć się w tym artykule. Gwiazdom, a konkretniej najmłodszym i najjaśniejszym gwiazdom w Counter-Strike.

Zacznijmy od tegorocznych zwycięzców IEM Katowice – Team Spirit. Do ich triumfu swoją ogromną cegiełkę dołożył Danil “donk” Kryshkovets. Mimo, że Danil ma zaledwie 17 lat i był to jego debiut na turnieju takiej rangi to chłopak wręcz błyszczał. Nie tylko zdobył tytuł MVP (najlepszego zawodnika turnieju), ale również ustanowił nowe rekordy w wielu statystykach*, niektóre z nich są tak imponujące, że mogą już nigdy nie zostać pobite.

Team Spirit podnoszący puchar w spodku po zwycięstwie IEM Katowice 2024

Jaka jest historia Danila? Młody chłopak dołączył do akademii swojego obecnego zespołu trzy lata temu, mając zaledwie 14 lat. Od tamtej pory ćwiczył i rozwijał się pod okiem trenerów klubu. Razem z zespołem z akademii osiągał coraz lepsze wyniki i pokonywał coraz lepsze drużyny. W lipcu 2023 roku przeszedł razem z dwoma starszymi kolegami z akademii do głównego składu Team Spirit. W tych nowych okolicznościach wygrali kilka pomniejszych turniejów zgarniając łącznie około 200 tysięcy dolarów oraz punkty rankingu potrzebne do otrzymania zaproszenia do początkowej fazy IEM Katowice.

To co ważne i trzeba sobie to uświadomić, to to że w esportowej akademii, tak samo jak w głównych składach, jest tylko 5 miejsc. Nie da zapisać się do akademii (ani do głównego zespołu) – tam się dostajesz. A żeby się dostać musisz wykazać się swoimi umiejętnościami już wcześniej.

DONK podczas IEM Katowice 2024

W takim razie sięgnijmy jeszcze głębiej w historię Danila; zanim jako 14-letni chłopak dołączył do akademii. Jak mówi sam Donk; grę Counter-Strike pokazał mu brat jak miał zaledwie 4-5 lat i od tamtej zaczął grywać w CSa. Gdy był trochę starszy i zrozumiał, że idzie mu naprawdę dobrze to postanowił starać się zostać profesjonalnym graczem. Spędzał wiele (nawet 12!) godzin dziennie trenując na komputerze i walcząc o punkty FACEIT (rankingu indywidualnego). Mając 12 lat wziął udział w pierwszym turnieju LANowym (stacjonarnym, offline) gdzie ze swoją drużyną zajął 2. miejsce, warto wspomnieć, że mimo przegranej i tak otrzymał tytuł MVP. To dzięki swoim wynikom na turniejach online i offline jak i ciągłemu pnięciu się w górę rankingów został dostrzeżony przez scoutów i zaproszony do akademii Team Spirit.

Danil “donk” Kryshkovets i jego fenomenalny debiut na IEM Katowice 2024 nie jest jedyną historią wartą uwagi przy poruszanym w artykule temacie. Przyjrzyjmy się innemu zawodnikowi – osiemnastoletniemu Ilya “m0NESY” Osipov, który razem ze swoją drużyną podniósł puchar IEM Katowice zaledwie rok temu.

Ilya “m0NESY” Osipov ma obecnie 18 lat i reprezentuje barwy G2, do którego przeszedł z akademii NAVI za sprawą transferu (według raportów o wartości 600 tysięcy dolarów!). Do swojej obecnej drużyny dołączył w styczniu 2022 roku. Na debiut na dużej scenie nie musiał długo czekać, ponieważ ledwie miesiąc po transferze odbywał się IEM Katowice 2022. 16-letni Ilya pokazywał klasę i prowadził swoich nowych kolegów do meczu finałowego. W decydującym pojedynku jednak to przeciwnicy dyktowali warunki i G2 musiało zadowolić się drugim miejscem. Po dobrym otwarciu roku m0NESY ze swoją drużyną musieli obchodzić się smakiem walki o puchar, ponieważ kolejne kilka turniejów kończyli na etapie półfinałów, ćwierćfinałów lub jeszcze wcześniej. Przełamaniem okazał się turniej Blast Premier World Final 2022. Zwycięstwo zespołu Ily i jego pierwsza nagroda MVP na turnieju takiej rangi zapoczątkowały próbę ustanowienia “ery G2”. Mimo znaczących zwycięstw m.in. na  IEM Katowice 2023 i IEM Kolonia 2023 nie zdominowali sceny i sporadycznie skacząc wyżej utrzymują 6 pozycję w rankingu światowym. Nie mniej jednak m0NESY udowodnił swoją wartość prowadząc drużynę nie do jednej fazy finałowej oraz otrzymując tytuł i nagrodę najlepszego gracza Counter-Strike na świecie; #7 w 2022 roku i #4 w 2023 roku.

m0NESY podczas BLAST.tv Paris Major 2023

Historia Ilya “m0NESY” Osipov jest bardzo podobna do historii Donka. On również poznał Counter-Strike za sprawą starszego brata w wieku 6 lat. Widząc jak brat gra i bierze czynny udział w lokalnych turniejach chciał iść w jego ślady. Jako 14-latek odbył pierwszy bootcamp (stacjonarną sesje treningową, gdzie wszyscy zawodnicy z drużyny spotykają się i grają pod jednym dachem) razem ze swoją pierwszą “poważniejszą” drużyną. Trening przekuł w wyniki na turniejach online i LAN. Niestety z powodu zbyt młodego wieku (blokującego możliwości udziału w ważniejszych turniejach) Ilya nie mógł razem z kolegami przejść do innej organizacji i został wolnym strzelcem. Kontynuował indywidualne treningi i streamował (prowadził transmisje internetowe) swoich gier. W styczniu 2020 otrzymał zaproszenie do akademii NAVI. Tam przez 2 lata rozwijał i niesamowicie prezentował się na scenie akademii, przyciągając coraz większą uwagę scoutów głównych składów najlepszych drużyn na świecie. Na “wyłowienie” nie czekał długo, ponieważ mając 16,5 lat transferował do G2, ówcześnie #4 zespołu na świecie.

Gratulacje DONK! Gratulacje m0NESY!

W kontekście poruszanego artykułu warto wziąć pod uwagę jeszcze kilka kwestii:

  • Większość turniejów w Counter-Strike o randze tier 1 i tier 2 nie przewidują uczestnictwa zawodników młodszych niż 16 lat, nawet za zgodą rodziców. Gdyby regulaminy turniejów nie miały tego typu ograniczenia, możliwe że bylibyśmy świadkami debiutu tych młodych gwiazd jeszcze szybciej.
  • Wiele osób ma zrozumiałe uwagi związane z ratingiem PEGI i klasyfikacją Counter-Strike jako gry od 16/18 lat i graniem w nie przez nieletnich zawodników. Na stronie głównej PEGI przeczytamy “PEGI pomaga rodzicom w podejmowaniu świadomych decyzji podczas zakupu gier wideo”. Jest to sugestia, a nie zakaz (jak w przypadku chociażby wyrobów alkoholowych). Wspomniani wyżej zawodnicy działali za wiedzą, zgodą i z wsparciem rodziców. Z różnych wywiadów możemy wiemy, że Donk-owi jak i m0NESY idzie w szkole prawie tak samo dobrze jak na serwerze gry.
  • Donk gra w drużynie, w której wszyscy komunikują się w swoim ojczystym (rosyjskim) języku. m0NESY jest w składzie międzynarodowym dlatego do komunikacji posługuje się językiem angielskim.
  • Wymienione w artykule drużyny, na dzień jego publikacji, zajmują następujące miejsca w światowym rankingu: Spirit #3, NAVI #5, G2 #6, Akademia Spirit #112, Akademia NAVI #149.

Przeczytaj również:

Zdjęcia: HLTV & ESL