Co czeka nas 8 kwietnia podczas VI edycji OKSE?

Jeszcze tylko kilka dni dzieli nas od szóstej edycji Ogólnopolskiego Kongresu Sportów Elektronicznych. Po ponad roku wydarzenie powraca do Katowic, gdzie w historycznym kinoteatrze Rialto wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego stworzymy przestrzeń do edukacji oraz merytorycznej wymiany zdań dotyczącej branży sportów elektronicznych.

Powrót OKSE po dwóch latach do Katowic to nie jedyny powrót, jaki niesie za sobą szósta odsłona tego wydarzenia. Po dwóch latach wraca publiczność w formie stacjonarnej. To bardzo ważny element naszego Kongresu, ponieważ goście mogą nie tylko odnowić branżowe kontakty i znajomości, ale także je nawiązać. Co za tym idzie, wzmocnią się trwające już projekty, a być może dojdzie także do nowych inicjatyw, które poza regionem wesprą również polską i europejską gospodarkę.

Ósmy kwietnia to data szóstego Ogólnopolskiego Kongresu Sportów Elektronicznych. VI edycja wiąże się nie tylko z najdłużej organizowaną konferencją poświęconą esportowi w Polsce, ale również Europie Środkowo-Wschodniej. Całe przedsięwzięcie odbywa się dzięki pomocy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, z którym wspólne działania trwają ponad cztery lata. Śląskie jest regionem, które może pochwalić się bardzo silnymi tradycjami pracy. “Węglowa” przestrzeń posiada dobry klimat biznesowy i cechuje się naturalnym krajobrazem. Nie brakuje wielu wydarzeń kulturowych o wysokiej częstotliwości.

Tegoroczne wydarzenie nie ogranicza się jedynie do biznesowych dyskusji. Nie zapominamy o młodzieży – bardzo ważnym uczestniku naszego wydarzenia, jak i krajowej gospodarki. Chcemy przekazywać uczniom i studentom bardzo istotną wiedzę z zakresu sportów elektronicznych i sektorów kreatywnych. To za sprawą tego, że to właśnie młodzi już niebawem zawitają na rynek pracy i będą umacniać nie tylko gospodarkę regionu, ale także całego kraju, dokładając jednocześnie cegiełkę do europejskiego rynku gospodarczego.

Przestrzeń przeznaczona dla młodzieży to jednocześnie część edukacyjna. To właśnie od tego obszaru rozpoczniemy piątkowe wydarzenie, którego start zaplanowany jest na godzinę 9:00. Uczniowie będą mieli okazję dowiedzieć się, jak wyglądały początki gamingu w sieci. Oczywiście obecny, wysoki poziom, który mamy okazję aktualnie obserwować nie zrodził się z niczego. Dlatego też Krzysztof Chwałowski z Muzeum Historii Komputerów i Informatyki opowie gościom o trudnych początkach gamingu. Ponadto przyszłość narodu usłyszy o stypendium za “granie w gry”. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że wsparcie finansowe w XXI wieku nie jest już przyznawane wyłącznie za dobre osiągnięcia w sporcie czy nauce. Zagadnienie to w minionym okresie poszerzyło się o sport elektroniczny, o czym dwa lata temu mogliśmy usłyszeć na przykładzie Sosnowca. Dlatego też aspekt ten zostanie rozwinięty przez Arkadiusza Chęcińskiego (Prezydent Miasta Sosnowiec), Jakuba Kosowskiego (AZS Zarząd Główny) oraz Michała Muchę (Polska Fundacja Narodowa). Te dwa panele to oczywiście nie wszystko, co przygotowane zostało dla młodszej części publiki, ponieważ miejsce będą mieć jeszcze inne prelekcje, które mogą Państwo zobaczyć w agendzie.

W kontekście biznesowym również nie zabraknie ciekawych “smaczków”. Na samym starcie przywitani zostaną oczywiście wszyscy goście. Ten punkt zaplanowany został na godzinę 13:30, a uczyni to Aleksandra Monsiol-Szatkowska z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Warto będzie zwrócić uwagę również na prelekcję z udziałem tej Pani, ponieważ to właśnie Szatkowska przedstawi projekty Województwa Śląskiego, które wesprą przedsiębiorców z branży Gamedev. Plany są naprawdę ambitne, a sami biznesmeni mogą liczyć na rzetelne wsparcie, o którego formie opowiemy w dalszej części. Wracając natomiast do części biznesowej podczas szóstej edycji OKSE, doświadczymy także dyskusji nt. rywalizacji kadr narodowych. Boban Totovski reprezentujący International Esports Federation, Daniel Hodzsan z Esport1, Marcin Rausch będący przedstawicielem GG.TECH oraz Tiago Fernandes, który jest częścią European Esports Federation będą dążyć do odpowiedzi na pytanie, czy “rywalizacja kadr narodowych jest przeszłością, czy przyszłością w esporcie”. To zaledwie garstka tego, co będzie mieć miejsce podczas biznesowej sesji. Wszystkie panele i prelekcje, które odbędą się już w nadchodzący, piątek widnieją w agendzie.

Śląskie chce wspierać lokalny gamedev na prostych zasadach!

Zazwyczaj projekty wiążą się z wieloma idącymi z tego tytułu formalnościami, przez co sporo podmiotów i przedsiębiorców nie chce brać w nich udziału. Na piątkowym, Ogólnopolskim Kongresie Sportów Elektronicznych zostanie przedstawiony projekt Województwa Śląskiego, który zawiera wyjątkowo prostą ścieżkę do pozyskania, jak i rozliczenia środków dla biznesmenów z branży Gamedev. Plan działania dotyczy przede wszystkim wsparcia finansowego w kontekście zagranicznych wyjazdów.

W przypadku branży Gamedev, której zresztą zostanie poświęcone sporo czasu na nadchodzącym OKSE jest jednak zdecydowanie inaczej, ponieważ Śląskie chce wspierać przedsiębiorców w tym zakresie.

Aktualnie realizowany jest projekt promocji gospodarczej i wsparcia internacjonalizacji przedsiębiorstw pod nazwą Global Silesia. Cała inicjatywa skupia wiele zadań, aczkolwiek jednym z kluczowych są wyjazdy na zagraniczne targi i promocja przedsiębiorstw na stoisku regionalnym.

Województwo dotychczas miało okazję wziąć udział w takich targach jak Arab Health i Gites w Dubaju czy Medica w Dusseldorfie. “Węglowy” region nieustannie dąży do wsparcia branży gamedev, dlatego też postanowiono pojechać po raz pierwszy na targi gamescom, które będą miały miejsce w Kolonii.

Przejdźmy do najważniejszego punktu, czyli zasad samego wyjazdu. Jednostka podziału administracyjnego zajmuje się wykupem powierzchni dla 8-10 firm, a także dofinansowuje wyjazd jednego przedstawiciela firmy. Środki przewidziane są na przejazd, nocleg oraz wejściówki. Żeby jednak otrzymać pieniądze, osoba musi reprezentować firmę na stoisku i promować swoje produkty.

Wspomnieliśmy już, że w przypadku tego projektu zasady są proste i rzeczywiście tak jest. Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy, a także zawrzeć oświadczenie o pomocy de minimis. Po dokonaniu wyboru następuje podpisanie umowy z województwem, po czym ostatecznością jest już wyjazd na targi.

Warto jeszcze dodać, że firmy nie muszą rozliczać żadnych faktur, ponieważ to Województwo jest bezpośrednim beneficjentem projektu i to ono rozlicza się z instytucją regulującą projekt. Warunki do spełnienia to siedziba lub oddział w województwie śląskim i nie przekroczenie dopuszczalnej formy de minimis.

Nabór firm na targi gamescon zostanie ogłoszony podczas nadchodzącego OKSE! Ponadto pojawi się możliwość spotkania z przedstawicielami województwa, by uzyskać wszelkie niezbędne informacje.