Rozwój autorskich projektów, koalicja V4 i Narodowa Drużyna Esportu. Podsumowanie roku Esports Association

Trzeci rok działalności Stowarzyszenia Sportów Elektronicznych odznaczył się sporym postępem zarówno na polu krajowym, jak i międzynarodowym. Wśród partnerów realizowanych projektów znalazły się jednostki samorządu terytorialnego, placówki edukacyjne, administracja rządowa i zaprzyjaźnione organizacje z zagranicy. Warte wyróżnienia jest zwłaszcza kontynuowanie projektu Narodowej Drużyny Esportu zainicjowanego przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.

W styczniu Esports Association odpowiadało za organizację strefy Esport Point na 3. Śląskim Festiwalu Nauki Katowice. Poza strefą free to play odwiedzający mogli również wysłuchać prelekcji specjalistów pracujących w branży gamingowej, a także śledzić finały czwartej odsłony turnieju Edu Esport Cup, w której drużyny złożone z uczniów szkół średnich podejmowały zespoły studenckie. W rozgrywkach najlepsza okazała się reprezentacja ZSTiO Meritum z Siemianowic Śląskich.

Uczestnicy 4. Edu Esport Cup na Śląskim Festiwalu Nauki Katowice 2019

Niemal równy miesiąc później, w tygodniu rozdzielającym dwa weekendy IEM Katowice, w audytorium Muzeum Śląskiego odbyła się 3. edycja Ogólnopolskiego Kongresu Sportów Elektronicznych. 22 prelegentów uświetniło 13 paneli dyskusyjnych, warsztatów i prelekcji, w których udział wzięło ponad 450 entuzjastów esportu. Wśród gości wydarzenia znaleźli się m.in. przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Onet.pl, CD Projekt RED, czy Urzędu Miasta Katowice.

Panel otwierający 3. Ogólnopolski Kongres Sportów Elektronicznych w Katowicach

Z końcem maja przedstawiciele Esports Association wzięli udział w spotkaniu inicjującym powstanie European Esports Federation w Lozannie. Reprezentanci najważniejszych organizacji esportowych z 18 europejskich krajów dyskutowali nad kształtem i celami tworzącej się międzynarodowej struktury.

Uczestnicy spotkania inicjującego powstanie European Esports Federation w Lozannie

Projektem, który przyciągnął najwięcej uwagi na wiosnę, było Edu Esports League w kluczowej fazie sezonu. Na finały lanowe dostały się po 4 reprezentacje uczelni rywalizujące w Counter-Strike: Global Offensive i League of Legends. Turniej w katowickiej ESL Arenie wraz z całą otoczką pozwolił uczestnikom na doświadczenie porównywalne z rozgrywkami profesjonalistów z najwyższej półki. Najlepsze umiejętności wykazali studenci z Politechniki Wrocławskiej (LoL), którzy w finale obronili mistrzostwo przeciwko drużynie Politechniki Gdańskiej, a także reprezentacja Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych (CS:GO), którzy pokonali grających we własnym mieście studentów Uniwersytetu Ekonomicznego. 

Zwycięzcy Edu Esports League 2018/2019 w CS:GO - reprezentacja PJATK

Zespół PWr zagwarantował sobie tym samym przepustkę na finały University Esports Masters w Madrycie, gdzie reprezentowali Polskę grając przeciwko najlepszym drużynom akademickim z innych krajów Europy. Po świetnej grze w fazie grupowej i awansie z pierwszego miejsca musieli jednak uznać wyższość Niemców, którzy przedostali się ich kosztem do wielkiego finału. Z kolei reprezentacja PJATK, dzięki wywalczonemu mistrzostwu, miała okazję doświadczyć prawdopodobnie najlepszego turnieju CS:GO na świecie, czyli ESL One Cologne.

Zawodnicy Politechniki Wrocławskiej przed finałami UEM 2019 w Madrycie

Na początku sierpnia stowarzyszenie doszło do porozumienia z Kancelarią Prezydenta RP Andrzeja Dudy w sprawie kontynuowania i dalszego zarządzania inicjatywą Narodowej Drużyny Esportu. Projekt powołany w kwietniu przez prezydenta rozwinął się o sekcje PES 2020 i Tekken 7 w celu wyłonienia polskich reprezentantów na 11. Esportowe Mistrzostwa Świata IESF. Finały kwalifikacji obu dyscyplin odbyły się na początku października na Poznań Game Arena, a wygrali je Michał “MisiekLFC” Petrus (PES 2020) i Adrian “FRIZEN” Szydłowski (Tekken 7). 

Adrian "FRIZEN" Szydłowski w finale kwalifikacji do Narodowej Drużyny Esportu w Tekken 7

W międzyczasie przedstawiciele Esports Association udali się na V4 Future Sports Fest do Budapesztu, aby podpisać porozumienie o współpracę ze swoimi odpowiednikami z Węgier, Czech i Słowacji, tworząc esportową koalicję Grupy Wyszehradzkiej (V4 Esports Coalition). Projekt zakłada m.in. współpracę nad dalszym rozwojem branży sportów elektronicznych w naszym regionie, a także reprezentowanie wspólnych interesów w strukturach międzynarodowych.

Podpisanie porozumienia V4 Esports Coalition

Koniec roku to przede wszystkim 11. Esportowe Mistrzostwa Świata w Seulu organizowane przez International Esports Federation – organizację, w której Esports Association reprezentuję Polskę i odpowiada za wyłonienie kadry na coroczny czempionat. MisiekLFC i FRIZEN, już jako reprezentanci Narodowej Drużyny Esportu, odbyli dedykowane bootcampy w Katowice Gaming House i polecieli do stolicy Korei Południowej, aby jako pierwsi Polacy rywalizować w tym turnieju. Ich debiut można uznać za udany – Szydłowski ukończył zawody w najlepszej ósemce, a Petrus zajął 4. miejsce, zostawiając za plecami innych zawodników z Europy.

Michał "MisiekLFC" Petrus w półfinale 11. Esportowych Mistrzostw Świata IESF w Seulu

W 2019 roku stowarzyszenie rozwijało także swoje projekty edukacyjne. We wrześniu na Stadionie Śląskim, wraz z zarządcami obiektu i Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego, organizacja była gospodarzem ogólnopolskiego szkolenia nauczycieli z zakresu branż tworzących sport elektroniczny. Ponad 50 nauczycieli ze szkół, w których odbędą się zajęcia esportowe – m.in. należących do sieci placówek TEB Edukacja – odbyło szkolenie dotyczące psychologii, profilaktyki zdrowotnej i historii w kontekście sportu elektronicznego. Na tych zagadnieniach opiera się pierwszy semestr programu edukacyjnego Esports Association, a tego typu warsztaty przygotowawcze przewidziane są co pół roku na przestrzeni 4 lat.

Esportowe szkolenie nauczycieli na Stadionie Śląskim

Odbyły się także kolejne wydarzenia z cyklu dezetes, czyli Dzień z Esportem. Warsztaty mające na celu przybliżenie tajników branży esportowej uczniom szkół średnich i studentom miały miejsce głównie w miastach, w których działają jednostki terenowe stowarzyszenia – m.in. w Gdyni, Bielsku-Białej i Warszawie. Częstymi gośćmi dezetesów były osoby związane z Akademickim Związkiem Sportowym, którego Zarząd Główny w marcu rozpoczął oficjalną współpracę z Esports Association

Dzień z Esportem w Warszawie

Za stowarzyszeniem rok pełen projektów i nowych wyzwań, a kolejne 12 miesięcy zapowiada się nie mniej pracowicie, zaczynając od kolejnych edycji Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice oraz Ogólnopolskiego Kongresu Sportów Elektronicznych. Bieżące informacje na temat nadchodzących inicjatyw będzie można śledzić w kanałach społecznościowych organizacji.