Weekend z mistrzami i prelegentami

Tegoroczny sezon Edu Esports League dobiegł końca. 27 czerwca reprezentacja Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych obroniła tytuł mistrzowski w CS:GO, a dzień później drużyna Akademii Górniczko-Hutniczej zgarnęła złoto w League of Legends. Odbyła się także konferencja edukacyjna Interdyscyplinarność Esportu.

Finały Edu Esports League 2019/2020 nadawane były z Zagłębiowskiej Mediateki w Sosnowcu. Sobota upłynęła pod znakiem Counter-Strike’a, zaczynając od dość jednostronnych półfinałów:

  • Politechnika Krakowska 2:0 Uniwersytet Łódzki
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach 0:2 Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych

W meczu o mistrzostwo spotkali się więc obrońcy tytułu i najlepsza drużyna fazy wiosennej. Emocji nie zabrakło – po dogrywce na mapie Mirage o krok od zwycięstwa była Politechnika Krakowska, ale reprezentanci PJATK w świetnym stylu odkuli się na Inferno i Trainie, ostatecznie wygrywając 2:1.

Drużyna Dominika „SYXZJAE” Kozieła po raz drugi pokazała kto rządzi na polskiej scenie akademickiej w CS:GO, zgarniając tym samym 3000 PLN. Wicemistrzowie z Krakowa zainkasowali 1000 PLN, a drużyna Uniwersytetu Łódzkiego otrzymała 500 PLN za wygraną w meczu o 3. miejsce.

Łukasz "Prawus" Ganczewski i Jakub "Swelder" Grzegorski - komentatorzy finałów CS:GO

Dzień później rozgrywki przeniosły się na Summoner’s Rift, aby po raz trzeci wyłonić mistrzów EEL w League of Legends. Po szybkim półfinale numer jeden widzowie oglądali comeback podwójnych wicemistrzów z Gdańska:

  • Akademia Górniczo-Hutnicza 2:0 Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach 1:2 Politechnika Gdańska

Karol “Konektiv” Wojciechowski i spółka awansowali tym samym do finału Edu Esports League po raz trzeci z rzędu. W poprzednich sezonach dwukrotnie uznali wyższość Politechniki Wrocławskiej, a tym razem… ponownie nie zgarnęli trofeum. Po wielkich emocjach zwłaszcza na pierwszej mapie mistrzostwo wywalczyła reprezentacja Akademii Górniczo-Hutniczej (2:0), za którą naprawdę imponujący sezon – nie przegrali ani jednego meczu!

Drużyna AGH zgarnęła więc nie tylko 3000 PLN, ale także miano reprezentantów Polski na europejskich finałach University Esports Masters, które odbędą się w lipcu. Studenci Politechniki Gdańskiej zgarnęli 1000 PLN, a 500 PLN za 3. miejsce trafiło do studentów PJATKu.

Wojciech "Bezi" Wróbel i Michał "Avahir" Kudliński - komentatorzy finałów LoL

W przerwach między poszczególnymi rozgrywkami miały miejsce rozmowy z prelegentami konferencji Interdyscyplinarność Esportu – imprezy towarzyszącej finałom EEL. Celem wydarzenia była wymiana wiedzy w zakresie edukacji i branży gier jako innowacyjnym elemencie regionalnego rozwoju gospodarki.

W sobotę w panelu dyskusyjnym “Edukacja esportowa na Śląsku” wzięli udział przedstawiciele TEB Edukacja, Akademii WSB i Uniwersytetu Śląskiego. Swoje prelekcje wygłosili również goście z zagranicy – Sindre Rygg i Christian Nilsen z Norwegii oraz Tom Dore z Wielkiej Brytanii.

Niedzielna część konferencji rozpoczęła się od prelekcji “Witajcie w e-świecie” autorstwa Alka Kaima z eMinePro i rozmowy z Pawłem Książkiem (eWeszło) na temat miejskiego stypendium esportowego. O ile poprzedni prelegenci podłączali się do transmisji online, troje kolejnych gości zjawiło się w Zagłębiowskiej Mediatece – Ewelina Stasik IX LO w Sosnowcu, prezes Esports Association Łukasz Trybuś i Przemysław Pająk ze Spider’s Web rozmawiali z prowadzącym Michałem “Wasiu” Wasikiem m.in. o wpływie nowych technologii na rozwój edukacji.

Gospodarzami wydarzenia byli Miasto Sosnowiec i Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Projekt finansowany był przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.