Esportowe Mistrzostwa Europy pod patronatem Prezydenta RP

Polska stolicą europejskiego esportu. W dniach 28 czerwca – 2 lipca w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbędą się pierwsze historyczne Esportowe Mistrzostwa Europy – European Games Esports Championships. To prestiżowe wydarzenie organizują Międzynarodowa Federacja Esportu (Global Esports Federation), Polski Związek Esportu oraz Polska Fundacja Olimpijska. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Zawodniczki i zawodnicy z całej Europy – także z Polski jako Narodowa Drużyna Esportu – zmierzą się w dwóch grach: eFootball™ 2023 – rewolucyjny symulator piłki nożnej oraz Rocket League – drużynowej grze polegającej na kontrolowaniu samochodów z napędem rakietowym i strzeleniu bramki przeciwnikowi. Oba tytuły zostały wybrane na podstawie ich ogromnej popularności i zgodności z polityką esportu Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) jako gier bez przemocy i skoncentrowanych na sporcie.

Rywalizacja – podobnie jak w klasycznym sporcie – przebiegać będzie według tych samych zasad: w duchu fair play i szacunku dla przeciwnika. Rozgrywki są otwarte dla publiczności  dniach 30 czerwca do 2 lipca, która bezpłatnie może uczestniczyć w wydarzeniu. Wejście na wydarzenie od ulicy Olimpijskiej. 

– Sport elektroniczny to przyszłość. Coraz szybciej i śmielej wkracza on do programów imprez sportowych, a jego rola wzrasta w świadomości osób oraz instytucji odpowiedzialnych za organizację rozgrywek sportowych na świecie. Polska ma swoją Narodową Drużynę Esportu. Ten projekt został zainicjowany przez prezydenta Polski, co jest wyrazem otwarcia na innowacje i nowoczesność w sporcie oraz oczekiwania młodych – mówi Łukasz Trybuś, prezes Polskiego Związku Esportu.

Global Esports Federation zrzesza już ponad 100 krajów członkowskich. Esport traktowany jest coraz częściej na równi z innymi dyscyplinami. Udowodniony został jego pozytony wpływ na rozwój zdolności umysłowych oraz fizycznych, strategiczne myślenie i usprawnienie refleksu. Profesjonalnych esportowców cechuje duża zręczność, refleks, szybkie reagowanie i podejmowanie decyzji w warunkach stresowych. Osiąganie dobrych wyników wiąże się z wielogodzinnymi treningami i podejmowaniem kolejnych prób w uzyskaniu jak najlepszych rezultatów.

Esportowe Mistrzostwa Europy wpisują się w program III Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023. Stowarzyszenie Europejskich Komitetów Olimpijskich (The European Olympic Committees – EOC) podkreśla, że zwiększa to atrakcyjność wydarzenia dla młodych fanów w całej Europie.

– Mistrzostwa esportowe są fantastycznym dodatkiem do programu III Igrzysk Europejskich. Podkreślają między innymi różnorodność świata sportu. Otwierają igrzyska dla nowej publiczności i umożliwiają nam szerzenie olimpizmu na całym naszym kontynencie. Wykorzystanie globalnej popularności esportu jest też doskonałym sposobem na zwiększenie atrakcyjności i znaczenia Igrzysk Europejskich. Cieszymy się, że możemy współpracować z Global Esports Federation (GEF) przy tej pierwszej z wielu planowanych inicjatyw – mówi Andrzej Kraśnicki, członek Komitetu Wykonawczego Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich, prezes honorowy Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Sportowcy esportowi będą rywalizować równolegle z 7 000 zawodników reprezentujących 48 krajów podczas trzeciej edycji Igrzysk Europejskich.

Oprócz zawodów esportowych, podczas III Igrzysk Europejskich odbędzie się GEFestival – święto integracyjnej kultury esportu, gier, muzyki i rozrywki – oraz GEFcon, globalna konwencja liderów myśli i twórców pomysłów w biznesie, esporcie, sporcie i technologii.

###

O Igrzyskach Europejskich

Trzecia edycja Igrzysk Europejskich odbędzie się w dniach 21 czerwca – 2 lipca 2023 roku. Podczas igrzysk rozegrane zostaną zawody w 26 dyscyplinach sportowych, w tym 18 olimpijskich i 8 nieolimpijskich. Udział w nich weźmie ponad 7 000 sportowców.

Najnowsze wpisy

Polecane